Psychoterapia rodzinna w Opolu

Psychoterapia rodzinna jest formą terapii zorientowanej na rozwiązanie problemów oraz konfliktów dotyczących członków rodziny, a także rozpoznanie ich powodów. Opiera się na rozmowie z terapeutą dotyczącej trudności przeżywanych przez rodzinę, z uwzględnieniem perspektywy każdego z jej członków. Równocześnie ma za zadanie poprawę relacji i odbudowę więzi wewnątrz systemu, jaki stanowi rodzina. Jeśli poszukują Państwa wsparcia takiego jak terapia rodzinna Opole to miasto, w którym można otrzymać profesjonalną pomoc.

Terapia rodzinna – od czego zacząć?

Umów się na wizytę

Jeżeli interesuje Państwa kwestia, jaką jest terapia rodzinna w Opolu i wybraliście już terapeutę, dobrym krokiem będzie umówienie wizyty. Psychoterapię rodzinną rozpoczynamy od konsultacji, która pomaga w ustaleniu, z jakimi trudnościami mierzy się rodzina. W jej trakcie wspólnie definiujemy cele terapii oraz określamy, jak często będziemy się spotykać. Uzgadniamy też zasady, którymi kierujemy się przez cały okres współpracy.

Przebieg terapii rodzinnej

W ramach psychoterapii rodzinnej spotykamy się w ustalonych terminach albo całą rodziną, albo w innych konfiguracjach. Zależy to od opracowywanego problemu. To, ile potrwa cały proces terapeutyczny, stanowi indywidualną kwestię. Jeśli chodzi o miejsce spotkań, to terapia rodzinna w Opolu odbywa się w gabinecie psychoterapeutycznym przy ul. Koraszewskiego. Sprzyja to poczuciu bezpieczeństwa Klientów oraz atmosferze, w której mogą spojrzeć z dystansem na kłopoty i wypracować razem nowe rozwiązania.
Choć w terapii z reguły powinni brać udział wszyscy domownicy, nie zawsze istnieje taka możliwość. Bywa, że któryś z członków rodziny odmawia udziału w sesjach lub uniemożliwiają mu to zobowiązania zawodowe. Mimo że nie jest to najkorzystniejsza sytuacja, nie stanowi jednak ona przeszkody do przeprowadzenia rodzinnej psychoterapii.

Rodzina – system naczyń połączonych

Oferuję Państwu psychoterapię rodzinną w nurcie systemowym, który zakłada, że rodzina funkcjonuje jak naczynia połączone. Oznacza to, że jeśli jeden z członków rodziny boryka się z problemami, wpływa to na pozostałe osoby, nierzadko powodując konflikty bądź nieporozumienia. Podczas terapii rodzina może pokonać trudności poprzez zidentyfikowanie ich źródła, nazwanie i wspólne poszukiwanie rozwiązania.

Kiedy warto rozważyć terapię rodzinną?

Terapię rodzinną wykorzystuje się w przypadku rozmaitych dysfunkcji związanych z życiem rodziny. Warto rozważyć ją m.in. wtedy, gdy problem stanowią:

  • Zaburzone relacje pomiędzy członkami rodziny,
  • Zachowania jednego z domowników, które dezorganizuje rodzinne życie,
  • Częste konflikty w rodzinie,
  • Brak bliskości, więzi, zrozumienia lub wsparcia,
  • Kryzys spowodowany trudnym wydarzeniem, np. rozwodem, chorobą, śmiercią, utratą pracy albo zmianą otoczenia,
  • Niepokojące zachowania dziecka – tendencje buntownicze, poważne nieposłuszeństwo, agresja,
  • Coraz mniejszy kontakt z dzieckiem,
  • Zaburzenia psychiczne u jednego z domowników,
  • Uzależnienie któregoś z członków rodziny.

Zapraszam Państwa do wspólnej pracy.