Terapia małżeńska w Opolu

Na czym polega terapia dla par?

Umów się na wizytę

W związku dwojga ludzi niejednokrotnie dochodzi do sytuacji problematycznych. Jeśli są one na bieżąco rozwiązywane i nie zaburzają wspólnego życia, nie powinno być powodów do niepokoju. Zdarza się jednak, że sytuacje konfliktowe narastają, niszcząc relację między partnerami, co ostatecznie może prowadzić do ich rozstania. Takie problemy we wzajemnych stosunkach pojawiają się niezależnie od tego, czy para pozostaje w związku małżeńskim, nieformalnym czy jeszcze w okresie narzeczeństwa. Bez względu na, to kiedy pojawia się kryzys, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa.

Terapia par obejmuje cykliczne sesje z psychoterapeutą, w których uczestniczą obie strony związku. Ilość spotkań oraz ich częstotliwość ustalane są zgodnie z indywidualną sytuacją klientów. Z reguły pierwsze spotkania mają na celu zdiagnozowanie problemu, poznanie sytuacji pary i określenie jej oczekiwań. Kolejny etap obejmuje wspólne ustalenie celów, jakie para pragnie zrealizować dzięki sesjom terapeutycznym. Niektóre osoby mają obawę przez rozmową z psychologiem o swoich problemach, dlatego warto pamiętać, że terapeutę obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej i wszystko, o czym mowa na spotkaniu, zostaje między nim a uczestnikami sesji.

Komu może pomóc terapia dla par?

Terapia małżeńska adresowana jest do par, doświadczających w swoich związkach trudności, które rodzą poczucie bezsilności. Praca z psychoterapeutą może pomóc m.in. w przypadku:

 • nawracających kłótni,
 • poczucia, że związek się wypalił i partnerów nic już nie łączy,
 • wahania, czy kontynuować związek, czy się rozstać,
 • problemów w komunikacji, wyrażających się na różnych płaszczyznach relacji,
 • przeżycia traumatycznych sytuacji, np. śmierci dziecka,
 • odczuwania tzw. syndromu pustego gniazda,
 • niewierności,
 • ingerencji osób trzecich w związek.

Terapia dla par stanowi także rozwiązanie dla osób, które po prostu czują, że ich związek potrzebuje specjalistycznej pomocy, bo nie przynosi im już spełnienia i radości, jakie kiedyś dawał.

Jakie efekty przynosi wspólna terapia?

Coraz więcej związków decyduje się skorzystać z szansy, jaką daje terapia par Opole to jedno z wielu miast w Polsce, gdzie certyfikowani terapeuci pomagają w naprawie nawet najtrudniejszych relacji. Dzięki pracy z psychologiem partnerzy odkrywają przyczyny, jakie leżą u podstaw ich kryzysu. Terapia małżeńska pomaga wypracować skuteczne sposoby komunikowania się oraz szanowania swoich odmienności. Partnerzy pracują nad zmianą dysfunkcyjnych zachowań i postaw. Kluczową rzeczą jest, by obojgu osobom pozostającym w relacji zależało na jej naprawieniu.

Korzystając ze wsparcia psychologa, partnerzy:

 • poznają, co jest źródłem ich trudności i jak je przezwyciężać,
 • uczą się w sposób konstruktywny wyrażać swój gniew,
 • zyskują zrozumienie zachowań oraz wzajemnych potrzeb,
 • usprawniają sposoby porozumiewania się, np. wyrażania swoich potrzeb.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące spotkania z psychoterapeutą lub chcieliby skorzystać z pomocy, jaką oferuje terapia małżeńska Opole to miasto, w którym prowadzę mój gabinet psychologiczny.

Serdecznie zapraszam!